Kraniosakrální terapie (KST)  je u nás poměrně nová metoda. Zakladetelem metody kraniosakrální terapie byl v 70.tých letech minulého století neurolog MUDr. Upledger (USA), který vycházel ze základů osteopatie a chiropraxe. Metoda je založena na anatomických, fyziologických a terapeutických poznatcích. Cílem této metody je harmonizace, regenerace a uvolnění. Životní síla je v kraniosakrální terapii nazývána Dech života. Každá buňka, orgán, sval a kost neustále vykonává jemný pohyb v určitém rytmu, tento rytmu. Tyto pohyby a rytmy je možné citlivýma rukama vnímat kdekoliv na těle. Pokud je proudění plynulé a silné a pohyby částí těla jsou pravidelné, je v těle udržováno zdraví a harmonie. V každém lidském těle existuje kraniosakrální systém,který je charakteristický rytmickou pohybovou aktivitou. Ta přetrvává a mění se po celý život v závislosti na fyzickém a psychickém stavu organismu. KST je neinvazivní, praktická terapie, jejímž cílem je posílit vlastní léčebné schopnosti těla, vyrovnává jemné energie v těle a věnuje zvláštní pozornost pohybu kraniosakrálních tekutin z lebky do křížové kosti. Jde o praktickou techniku, která využívá lehký dotek. Kraniosakrální terapie se provádí v oblečení, v tichu nebo s relaxační hudbou a slabým osvětlením.

KST je doporučována zejména v následujících případech:

 - únava, stres, vyčerpání - bolesti hlavy a migrény - poruchy učení a soustředění - bolesti zad a pohybového aparátu - po úrazech - otoky DK - urogenitálních problémy - dysmenorea, endometrioza - ovariální cysty - po operaci apendixu (apendektomie) a jiných břišních operacích - po laparoskopické operaci (LSK) - astma, respirační problémy - po mastectomii - problémy se štítnou žlázou a jiné problémy v oblasti krku - problémy se žvýkáním a polykáním

V souvislosti s těhotenstvím a porodem v následujících případech: - u těhotných žen v průběhu celého těhotenství (mimo první 3 měsíce těhotenství) - v posledním měsíci těhotenství k uvolnění spasmů pánevního dna a SI skloubení (křížokyčelní) - po spontánním porodu, klešťovém i vakuumextrakci, ale i po císařském řezu - po porodu s epidurální analgezií

Mezi nejvýznamnější účinky biodynamického ošetření patří:

Harmonizace celého nervového systému:

- zklidnění příliš aktivovaného nervového systému nebo naopak povzbuzení a oživení při útlumu a vyčerpání

- redukce stresu, úzkosti, zlepšení spánku

- vybití zadrženého náboje v CNS, facilitace podrážděných míšních segmentů

- díky podpoře CNS i celková harmonizace metabolismu a imuno-endokrinního systému

Zlepšení pohybových funkcí:

- uvolnění systému fascií v celém těle, a tím zmírnění bolesti a zlepšení hybnosti a metabolismu (do chronicky napjatých oblastí nemohou proudit výživné látky, ani se z nich nemohou dostatečně odvádět látky odpadní)

- v hlubokém uvolnění dochází často k rozpuštění napěťových vzorců a reorganizaci přítomných anatomických i energetických struktur

Kraniosakrální biodynamika je velice vhodná:

- po operacích, úrazech a nehodách, ale i jako příprava na plánovanou operaci

- jako podpora zpracování traumatu, neboli při posttraumatických symptomech

- k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků

- při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů

- při jakýchkoliv nervových potížích (fibromyalgie, nespavost atd.)

- při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, oční, nosní

- při problémech vztahujících se k traumatickému porodu

- jako podpora a příprava na porod a poporodní integrace

- pro "hyperaktivní" děti a děti s poruchami učení

- u začínajících růstových problémů u dětí (skolióza...)

Pro svou jemnost, neinvazivnost a respektování těla lze biodynamické kraniosakrální ošetření doporučit i všem, jejichž stav je pro běžné léčebné metody kontraindikací, tedy těhotným, dětem již od narození, těžce nemocným apod.

Průběh ošetření nejvíce podpoříte tím, že si dovolíte odpočinout, odevzdáte se probíhajícím procesům a budete pozorovat, co se v těle děje. I když se vám bude zdát, že se chvíli neděje nic, je to v pořádku. Klidové stavy jsou velmi výživné a léčivé a probíhají na velmi jemné úrovni. Systém v nich doslova "dobíjí baterie" - sbírá potenci na to, co potřebuje udělat. Pokud tedy vstoupíte do klidu, dovolte si v něm spočinout a užijte si ho.

Ať už se při ošetření děje cokoliv - většinou probíhají procesy na mnoha rovinách zároveň - vždy je dobré zůstávat vědomím a pozorností v těle. Fyzické pocity, neboli pociťované vjemy, pomáhají ukotvovat prožitky v prostoru, zůstat více tady a teď. Během ošetření se může objevit spoustu obrazů, myšlenek, nebo dokonce celé příběhy. Některé mohou být pro ozdravný proces podstatné, jiné nepodstatné nebo dokonce rušivé. To ale poznáte. V každém okamžiku probíhá v lidském těle tisíce dějů najednou a není cílem vnímat jich co nejvíc. Je jen dobré si to uvědomit. Ze stejného důvodu může klient vnímat něco jiného než ošetřující. Děje se obojí, jen každý z nich zaměřil svou pozornost jiným směrem, naladil se na jiný děj. Do popředí vždy vystoupí to, co je pro vás v danou chvíli nejdůležitější. Určité léčebné procesy tedy mohou proběhnout, aniž byste si toho všimli - můžete být v tu chvíli pozorností někde jinde - a uvědomíte si až následnou úlevu. Když ale budete přímými svědky, vaše pozornost bude přítomná a léčebný proces bude mnohem hlubší a komplexnější.

Takováto ošetření jsou výborným protijedem na post-moderní životní styl a problémy současnosti - disociaci, vykořeněnost, roztříštěnost a chronický neklid. KST je neinvazivní, praktická terapie, jejímž cílem je posílit vlastní léčebné schopnosti těla. Kraniosakrální terapie vyrovnává jemné energie v těle a věnuje zvláštní pozornost pohybu kraniosakrálních tekutin z lebky do křížové kosti. Nevyžaduje žádné nástroje nebo prvky vstupující do těla. Jde o praktickou techniku, která využívá lehký dotek. 



Vložte svůj text...